Nopeasti muuttuva häätrendien maailma vaatii ammattilaiselta ennustamisen ja oivaltamisen taitoa. Hääsuunnittelijan täytyy olla ajan tasalla luodakseen upeita ja unohtumattomia stailauksia. Valeria Sofiko Designin hää- ja juhlasuunnittelija Valeria Komina valitsi ja toteutti Mennään naimisiin -häämessuille kolme uusimpiin hääkoristeluilmiöihin keskittyvää kattausta.

Vihreä Botanical

Viherkasvien käyttö juhlissa on noussut trendiksi viime vuosien aikana,  vehreys ja luonnonläheisyys ovat edelleenkin suosittuja koristeteemoja.  Botanical-aiheiseen pöytään sidottiin näyttävä köynnös oliivinlehvistä, sinikatajasta ja skimmiasta. Lautasten alle laitettiin vihreät palmunlehdet. Puuvillalautasliinat täydentävät  kattauksen.

Yltäkylläinen Deep Mood

Toinen kattaus yllätti messukävijät rohkeilla ja syvillä väreillä. Deep Mood -hääaiheen inspiroimana kattauksen pääväreiksi valittiin trendikästä viininpunaista ja lilaa. Viinipunainen oli jo muutama vuosi sitten hääparien suosiossa, kunnes sen käyttö väheni. Nyt viininpunainen on tullut takaisin häämaailman väripalettiin ja sitä tullaan varmasti näkemään taas paljon kattauksissa sekä morsiuskimpuissa. Kulta sopii hienosti syviin väreihin ja lisää niiden arvokuutta.
Pöytäliina tehtiin värjäämällä lakana tekstiilivärillä. Vinkki kannattaa painaa mieleen, sillä tekstiilivärejä hyödyntämällä voi saada mitä tahansa haluttua väriä hääkattaukseen.

Boheemiutta ja arvokasta ilmettä kattaukseen lisäsi sifonki, jota voi laittaa pöydälle koristeeksi, lautasliinaksi tai jopa tehdä siitä kauniita tuolikoristeita. Monet messukävijät ihastelivat tuoleja, jotka ovat uutuudet Suomessa ja vuokrattavissa Cosasta.

Värilliset kynttilät, lasiset koristeet ja lautaset tukevat Deep Moodin ideaa, joka kiteytyy sanontaan ”more is more”. Tämän upean kattauksen viimeisteli trendi, joka ei ole vielä juuri ollenkaan tunnettu Suomessa: roikkuva kukka-asetelma. Näyttävä roikkuva kukka-asetelma voi olla suuri, keskikokoinen tai todella pieni ja yksinkertainen – oikeaa tai väärää valintaa ei ole.

Romanttinen klassikko

Kolmas pöytä oli tyyliltään klassisin ja selkeästi messukävijöiden suosikki. Tässä kattauksessa koristeiden värimaailma on hillitty ja vaalea harmaa-valkoinen. Arvokkuutta kattaukselle lisää satiinilakana, jota käytettiin pöytäliinana. Materiaalina satiini on laadukas ja näyttävä, jonka kiiltävä pinta ei vaadi lisäksi runsasta koristelua.

Yksinkertaiset, mutta kauniit lasituikut sekä hienostuneet pitkät kynttilänjalat kruunaavat kattauksen. Kirpputorilta löytyneeseen maljakkoon laitettiin vain muutama kukka. Kattauksen minimalismi olikin juuri se, mikä viehätti monia morsiamia. Monet messukävijät hämmästyivät, miten pienillä asioilla saa aikaiseksi erilaisia ilmeitä. Esimerkiksi askarteluliikkeestä ostettujen valkoisten helmien käyttö pöytäkoristeena ihastutti monia.

Klassikkokattauksen trendikäs yksityiskohta ovat tuolien kukkakoristeet, joka on iso ilmiö maailmalla. Kukkakoristeet voivat olla seppeleitä, yksittäisiä kukkia, vihreitä oksia ja lehviä sekä kaikkea muuta, mitä floristi, hääsuunnittelija ja morsian pystyvät keksimään.

Valeria Sofiko Designin yhteistyökumppanit Mennään naimisiin -häämessuilla olivat Crocus Paperi sekä Järvenpään Kukkatalo.

Toteutus, teksti ja kuvat Valeria Komina/Valeria Sofiko Design

33 vastausta

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.